Συνέντευξη της Δημοσιογραφικής Ομάδας
από τους Γιατρούς του Κόσμου
   Κλιμάκιο των Γιατρών του Κόσμου βρέθηκε στις 6 και 7 Φεβρουαρίου στην πόλη της Αλεξανδρούπολης, για να προσφέρει υπηρεσίες πρωτοβάθμιας υγειονομικής περίθλαψης σε ανασφάλιστους συμπολίτες μας. Η παρουσία της οργάνωσης στην Αλεξανδρούπολη δεν μπορούσε παρά να κινήσει το ενδιαφέρον της Δημοσιογραφικής Ομάδας του σχολείου μας, η οποία και επισκέφθηκε το Β΄ ΚΑΠΗ Αλεξανδρούπολης, όπου φιλοξενήθηκε η αποστολή των Γιατρών του Κόσμου τις δύο αυτές ημέρες.
   Τους μαθητές μας και την υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος, κα Δουλούδη Μαρία, υποδέχθηκε ο κος Πιέρος Θεοκλής, ο οποίος είναι διοικητικός συντονιστής των αποστολών εσωτερικού των Γιατρών του Κόσμου. Ο κος Πιέρος παραχώρησε  στους μικρούς μας δημοσιογράφους συνέντευξη, την οποία μπορείτε να διαβάσετε όταν εκδοθεί το περιοδικό μας, και στο τέλος της συνάντησης προσέφερε στους μαθητές αναμνηστικά της επίσκεψής τους.
  Εμείς από το βήμα αυτό δεν μπορούμε παρά να ευχαριστήσουμε τους γιατρούς της οργάνωσης, να τους ευχηθούμε καλή δύναμη στη δύσκολη αποστολή τους και να τους διαβεβαιώσουμε ότι με το ανθρωπιστικό τους έργο δίνουν σε όλους μας μαθήματα ζωής. Μαθήματα ζωής, λοιπόν, αλληλεγγύης και ανθρωπισμού πήραν και οι μαθητές κατά τη συνάντησή τους με τους Γιατρούς του Κόσμου.
Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα των Γιατρών του Κόσμου